بلاگ

مسئولیت افراد در امر به معروف و نهی از منکر از منظر استاد شهید مطهری

شاید شما بگویید: ما جاهلیم، پس امر به معروف و نهی از منکر از ما ساقط شد! جواب شما را داده‌اند. قرآن می‌فرماید: «لِیهْلِک مَنْ هَلَک عَنْ بَینَةٍ وَ یحْیی‏ مَنْ حَی عَنْ بَینَةٍ» ، «لِئَلّا یکونَ لِلنّاسِ عَلَی اللَّهِ حُجَّةٌ بَعْدَ الرُّسُلِ» . از یکی از معصومین می‏‌پرسند:

بعضی از مردم جاهلند؛ در روز قیامت با این‌ها چگونه عمل می‏‌شود؟ می‌فرماید: در آن روز عالمی را می‌آورند که عمل نکرده است، می‏‌گویند چرا عمل نکردی؟ جواب ندارد؛ باید به سرنوشت ننگین و سهمگین خود دچار شود. شخصی را می‌‏آورند و می‌گویند: تو چرا عمل نکردی؟ می‏‌گوید: نمی‌دانستم، نمی‏‌فهمیدم! می‌گویند: «هَلّا تَعَلَّمْتَ» نمی‌دانم، نمی‏‌فهمم هم عذر شد؟! خدا عقل را برای چه آفریده است؟ برای اینکه بفهمی، موشکافی کنی، بروی کاوش کنی، تحقیق کنی. تو باید از آن کسانی باشی که نه تنها اوضاع زمان خودت را درک بکنی، بلکه باید آینده را هم بفهمی و درک بکنی. امیرالمؤمنین فرمود: «وَ لا نَتَخَوَّفُ قارِعَةً حَتّی‏ تَحِلَّ بِنا» مردم ما نادان شده‏‌اند؛ بلایایی را که به آن‌ها رو می‌‏آورد، تا رو نیاورده تشخیص نمی‏‌دهند، پیش‌بینی ندارند.

باید پیش‌بینی کنند. نه تنها باید به اوضاع زمان خودشان آگاه باشند بلکه باید آنچنان جامعه‌شناس باشند که مصائبی را که در آینده می‏‌خواهد پیش بیاید، تشخیص بدهند و بفهمند که در پنجاه سال بعد چنین خواهد شد. «وَ لَقَد اتَینا ابْراهیمَ رُشْدَهُ»

 

???? حماسه حسینی ج1/ ص224 و 225

بازگشت به فهرست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.